Με μικρά χειροποίητα σείστρα θα συνοδεύσουν όλοι οι μαθητές τη μουσική της χριστουγεννιάτικης σχολικής παράστασης εφέτος.

Τα μικρά κουδουνάκια με ήχο που ξεσηκώνει, ταξιδεύει αλλά και γαληνεύει, δεν είναι τυχαία τόσο αγαπητά σε όλους.

Είναι το «αρχέγονο σείστρο» της φυλής, είναι τα κουδουνάκια του θυμιατού την ώρα που ο ιερέας αγιάζει το πλήθος, είναι τα κουδουνάκια του ταράνδου, του Σάντα Κλάους και του Άη-Βασίλη.

Μια απλή κατασκευή με κουδουνάκια περασμένα σε ένα «σουβλάκι» μπαμπού, ή σε άλλο παρόμοιο υλικό, είναι η απλή κατασκευή που μπορεί ο καθένας να κατασκευάσει.

Παίζεται σαν μικρό σείστρο κουνώντας ή χτυπώντας από το μέρους του μπαμπού στο άλλο χέρι ώστε να «φρενάρει» το σείστρο και να ακούγεται πιο κοφτά

Καλά Χριστούγεννα και καλή Χρονιά!